П’ятниця, 20 Травня, 2022

Мер по спадку, “Маргаринович”, “корабельна сосна” та “нові обличчя”: за кого миколаївці голосуватимуть на виборах мера

До виборів депутатів та мера Миколаєва залишилось всього два тижні. Вже 25 жовтня місцеві мешканці матимуть змогу віддати свій голос за тих, хто надалі буде  відстоювати їх інтереси або без будь-якої користі просиджувати штани у владних кріслах. Для того, щоб не опинитися у розбитого корита, миколаївцям варто більш ретельно робити вибір. Особливо це стосується мешканців Інгульського району міста. Після минулого волевиявлення шість округів району залишились без депутатів, а як наслідок і без інвестицій у розвиток. Чинний міський голова Олександр Сєнкевич підтвердив, що за всі ці роки найменше грошей було витрачено саме на Інгульський район. Далі на mykolaiv-yes

Сьогодні головною дилемою для виборців є те за кого з кандидатів у мери віддати свій голос, хоча список бажаючих, у порівнянні з минулими роками, значно скоротився. У 2015 році міським головою Миколаєва хотів стати одразу 21 кандидат. Найоригінальнішими кандидатами стали тимчасово безробітний Дарт Вейдер, ректор ЧНУ імені Петра Могили Леонід Клименко, чимало безробітних активістів та студент Олег Блінцов. Імена більшості кандидатів городянам тоді і зараз залишаються маловідомими. Головними конкурентами були Ігор Дятлов, який цього разу вирішив не балотуватися, колишній міський голова Юрій Гранатуров та новачок в політиці, айтішник Олександр Сєнкевич. У другому турі саме він і виборов перемогу у одного із старожилів миколаївського політичного життя Дятлова. 

У 2020 році список кандидатів у мери Миколаєва скоротився до шести претендентів. У їх числі опинилися вже добре відомі миколаївцям особистості: 

  •  колишній очільник обласної державної адміністрації, регіонал з 14-річним стажем, головний “смотрящий” Януковича –  Микола Круглов;
  • чинний міський голова Миколаєва, якого вже встигли охрестити прізвиськом “Маргаринович” та надати титул короля сірої плитки – Олександр Сєнкевич; 
  • колишній міський голова, який перед виборами проміняв “Наш Край” на “За майбутнє” – Юрій Гранатуров; 
  • син народного мера Миколаєва Володимира Чайки, миколаївський бізнесмен – Владислав Чайка; 
  • колишній очільник Миколаївської ОДА Олександр Садиков; 
  • нове обличчя у миколаївській політиці – “корабельна сосна” партії “Слуга народу” Тетяна Домбровська. 

Далі пропонуємо більш детально розглянути кожну кандидатуру та оцінити шанси кожного учасника передвиборчої гонки на перемогу 25 жовтня 2020 року. Головним питання буде, чи підтримають городяни чинного міського голову або оберуть нового мера. 

“Смотрящий” президента Януковича  Микола Круглов повертається у політику 

Микола Круглов протягом тривалого часу залишався справжнім важковаговиком миколаївської політики. Остання керівна посада, яку він обіймав – голова Миколаївської ОДА. Заяву про звільнення він написав у буремному 2014 році, коли в Україні розпочалися протести, внаслідок яких президент Віктор Янукович втік до Росії. Цю посаду він обіймав близько десяти років з перервою на роботу у Міністерстві транспорту, Державній податковій адміністрації та інших керівних посадах. 

Миколаївська область завжди славилась своїм криміналітетом, особливо у період керівництва країною Віктором Януковичем. Ходили чутки, що у всіх містах президент, що втік до Росії, мав своїх “смотрящих”.  Розшифровуючи значення цієї “посади” відповідно до жаргону, “смотрящий” – це кримінальний авторитет, що вирішує всі питання у регіоні. На одній із нарад з керівниками області Микола Круглов відкрито заявив, що “він єдиний “смотрящий” президента, але він не збирач”. З того часу його так і називали “смотрящий” Януковича. Це і не дивно, адже він протягом 14 років був відданим членом “Партії Регіонів”. 

Покинути ряди регіоналів Микола Круглов вирішив у лютому 2014 році та заявив, що йде через зміну політичного курсу на євроінтеграцію, а також “вождизм” у політичній силі. Разом з тим він покинув посаду голови Миколаївської ОДА. Протягом більш ніж п’яти років про участь народного депутата кількох скликань, досвідченого управлінця та політика Миколи Круглова у інших політичних проектах не було ні слова. Проте вже у березні 2020 року генеральний директор групи компаній “ПАЕК” та депутат обласної ради Юрій Кормишкін оголосив, що до команди партії “Наш Край” приєднався Микола Круглов. Його кандидатуру і висунули у якості кандидата на пост мера Миколаєва. 

Попри досвід та безсумнівну вагу у політичному житті Миколаєва, відповідно до результатів соціологічного дослідження групи “Рейтинг”  Микола Круглов не увійшов до числа тих, хто має більше 5% підтримки городян. Проте чи відповідають дійсності ці результати і чи голові миколаївці довірити своє місто 69-річному політику з чималим багажем, буде відомо вже після голосування. 

Пережив імпічмент та хоче на другий строк

У 2015 році мером Миколаєва став практично нікому не відомий спеціаліст у сфері IT-технологій, що приєднався до партії мера Львова “Самопоміч”  – Олександр Сєнкевич. Городян кандидат з незаплямованою репутацією та відсутністю політичного досвіду вражав оригінальними білбордами у костюмі супермена. У другому турі його головним конкурентом став досвідчений політик та виходець із “Партії Регіонів” Ігор Дятлов. У місті стартувала активна інформаційна компанія, щоб не допустити повернення до влади колишніх “регіоналів”. Молодь на виборчі дільниці знову запрошували оригінальними листівками. І все це дало свій результат – Сєнкевича обрали новим міським головою Миколаєва. 

За час перебування на посаді, робота Олександра Сєнкевича ознаменувалася великою кількістю скандалів. Недосвідчений політик ніяк не міг знайти спільну мову з депутатами міської ради, 26 з який представляють “Опозиційний блок”. Народні обранці бойкотували мера та, зрештою, оголосили Олександру Сєнкевичу імпічмент. Проте законодавчо вони цього і не мали права робити. Зрештою, обраний людьми мер Миколаєва через суд поновився на посаді. 

Нині миколаївці поділились на два табори: прихильників та противників чинного міського голови. Противники називають його “Маргариновичем” через скандал з постачанням у миколаївські школи та дитячі садочки дешевого маргарину під виглядом високоякісного вершкового масла. Цькують Сєнкевича і за реконструкцію головної площі міста, що обійшлась більш ніж у 100 млн грн та не припала до душі частині місцевих мешканців. Ініціатива мера зробити у місті сучасні тротуари з плитки, яка обійшлась ще більш ніж у пів сотні млн грн, також спровокувала чимало нарікань. Деякі городяни вважають, що Сєнкевич таким чином “пиляє” бюджет та має свій завод з виготовлення плитки. Офіційного підтвердження цим звинуваченням поки не представлено. 

Попри все вищесказане, серед городян чинний мер Миколаєва Олександр Сєнкевич досі має високий рівень підтримки. За результатами соціологічних досліджень практично всіх компаній, які досліджували громадську думку миколаївців, в тому числі і групи “Рейтинг”, Сєнкевич є лідером передвиборчої гонки та має 30% голосів виборців. 

Серед головних досягнень Сєнкевича: реконструкція Соборної площі, запуск фонтану у “Серці міста”, розвиток інфраструктури Миколаєва, створення програми “Громадський бюджет”, продовження тролейбусної лінії у мікрорайоні Намив, удосконалення системи комунального громадського транспорту та багато іншого. Проте як ставитись до всіх цих ініціатив вирішує кожен виборець самостійно. 

Не образилась на “корабельну сосну” та здобула популярність, знімаючи ролики про Миколаїв

Єдиним новим обличчям у політиці та виборчому бюлетені стала кандидатка на пост мера Миколаєва Тетяна Домбровська. Нині вона офіційний кандидат від політичної партії “Слуга Народу”, проте її приєднання до політичної сили ознаменувалося сексистським скандалом. У червні цього року під час візиту на Миколаївщину очільник політичної сили “Слуга Народу” Олександр Корнієнко  не знайшов іншого заняття, як у перерві при ввімкнених мікрофонах обговорювати з Давидом Арахамією принади миколаївської колеги Ірини Аллахвердієвої та можливість участі у виборах громадської діячки та бізнес-вумен Тетяни Домбровської. Народна депутатка виявилась “тюнігн ту мач”, а Домбровську назвали “робочою бабою, як корабельна сосна”. Проте нинішня кандидатка в мери на сексистські закиди лідера партії вирішила не реагувати та погодилась балотуватися від “Слуги Народу”. 

Зауважимо, що до цього про Тетяну Добровську не було відомо практично нічого, крім скандалу з шарпанням чужої дитини у розважальному центрі та її ініціативи нанести Миколаїв на туристичну карту України. Неприємний інцидент з дитиною стався ще у 2016 році. Тоді старший за віком хлопець чимось образив сина Домбровської. Вона з чоловіком вирішила його провчити, вела себе занадто емоційно та навіть шарпала чужу дитину. Все це потрапило на відео та викликало неабиякий резонанс та осуд у суспільстві. Далі ситуація розвитку не мала. 

Влітку цього року Тетяна Домбровська вирішила розвивати туризм у Миколаєві. Для цього вона зі своєю громадською організацію знімали різноманітні ролики, в яких розповідали про цікаві, популярні та не дуже, але дуже значимі для міста місця. Комусь ця ініціатива припала до душі, а комусь навпаки набридла, адже доносилась практично із кожного чайника у місті. Далі з активістки та громадської діячки вона перетворилася на політика. 

Нині Тетяна Домбровська – це перша жінка у якості кандидата на посаду міського голови, що має такий високий рівень громадської підтримки. За результатами соціологічного дослідження групи компаній “Рейтинг”, за Домбровську готові проголосувати більш ніж 16% виборців. 

Хоче в мери, як тато

У трійку лідерів виборчої гонки, за результатами соціологічних досліджень, також потрапляє син народного мера Миколаєва Володимира Чайки – Владислав Чайка. Саме його кандидатуру офіційно було висунуто від політичної партії “Опозиційна платформа – За життя”, хоча за можливість балотуватися від опозиціонерів до останнього  боровся народний депутат минулого скликання Артем Ільюк. В останній момент він заявив, що не хоче вносити чвари в партію та зняв свою кандидатуру на користь сина колишнього мера. Група “Рейтинг” прогнозує, що Владислав Чайка набере трохи більше 12% голосів виборців. 

Зауважимо, що Владислав Чайка нині є керівником громадської організації “Миколаїв – єдина родина”, її ще у 2010 році створив батько нинішнього кандидата в мери. Роботу Владислава Чайки миколаївці можуть оцінити по тому, як функціонують ЖЕК “Центральний” та “Турбота”, адже саме Чайка був їх співзасновником. Для мешканців Інгульського району показником, як керуватиме цей кандидат на посаді мера може бути парк “Юність”, який вже багато років знаходиться у оренді кампанії “Претор”. Її співзасновником також є Владислав Чайка. Мешканці району вже не перший рік скаржаться на те, що у парку всі лавки саморобні, а дитячий майданчик вже давно потребує ремонту та заміни. 

Давно не нові обличчя в миколаївській політиці

В черговий раз на посаду мера Миколаєва балотується і Юрій Гранатуров. Ще п’ять років тому він став співзасновником та керівником партії “Наш Край” у Миколаєві, але у серпні цього року він вирішив покинути її ряди та повів на вибори нову політичну силу “За майбутнє”. Зважаючи на зміну партійної приналежності, він вирішив, що більше не може займати посаду голови Інгульського району Миколаєва та звільнився. Нині ця вакансія залишається вільною. 

Юрій Гранатуров далеко не нове обличчя в миколаївській політиці. Починаючи з 2005 року він був членом “Партії регіонів”, а через 9 років покинув її лави.  У липні 2015 року  заявляв, що мер міста повинен бути безпартійним, але вже за місяць змінив свою точку зору та приєднався до “Нашого Краю”, далі було “За майбутнє”. З 2013 по 2015 рік займав посаду міського голови Миколаєва.  Нині соціологи прогнозують йому 8,6% підтримки городян. 

Повернутися у велику політику цього року вирішив ще один колишній очільник Миколаївської ОДА Олександр Садиков. Він балотується від новоствореної партії “Миколаївці”, в її рядах можна побачити Ігоря Дятлова. Свого часу він навчався у Московському державному університеті та Миколаївському суднобудівному інституті. У 2005 році його було призначено на посаду голови ОДА. Керував областю він протягом двох років.