П’ятниця, 20 Травня, 2022

Підвіз бабусь на таксі, обдзвін та скупка голосів не допомогли: у Миколаєві з 20% відривом на виборах мера переміг Олександр Сєнкевич

Вчора, 22 листопада, у Миколаєві відбувся другий тур місцевих виборів. Городяни обирали нового міського голову з-поміж двох кандидатів: Олександра Сєнкевича, який очолив новостворену політичну партію “Пропозиція” та сина колишнього мера міста Владислава Чайки, що представляє “Опозиційну платформу – За життя”. Нині вже завершено паралельний підрахунок голосів, опрацьовано дані з усіх дільниць та відомо, хто виграв вибори, повідомляє “mykolaiv-yes.com”. 

Критично низька явка та фальсифікації: як проходили вибори мера 

У першому турі місцевих виборів Миколаїв побив всеукраїнський антирекорд, адже на виборчі дільниці прийшло менше 30% від всіх голосуючих. Цей показник став найнижчим за всю історію країни. Численні заклики городян та організація конкурсу з призами “Я піднімаю явку” не змогли зсунути ситуацію з мертвої точки. У другому турі за даними ЦВК на дільниці прийшло 28,4 % виборців, які і вирішували, хто буде керувати містом наступні п’ять років. 

Зауважимо, що другий тур місцевих виборів відзначився застосуванням великої кількості брудних технологій та спроб фальсифікації, які приписують штабу кандидата в мери від “Опозиційної платформи – За життя”. Ще за кілька днів до голосування, в тому числі і в день тиші, миколаївцям почали надсилати агітаційні смс та обдзвонювати з київського номеру нібито представники штабу опозиціонерів та пропонувати за 200 грн проголосувати за кандидата Чайку. Відповідні телефонні дзвінки було записано на диктофон та передано до правоохоронців. 

Крім того, в день виборів в одній зі служб таксі було запущено акцію “Чайка 2020”. Її учасниками могли стати люди похилого віку, яких безкоштовно на таксі підвозили на виборчі дільниці, щоб вони змогли проголосувати за “потрібного кандидата”. Оператор служби таксі підтвердив, що акцію фінансує кандидат в мери від “Опозиційної платформи – За життя”. Правоохоронці заявили, що відповідна інформація була виявлена їх Ситуаційним центром та зареєстрована до журналу Єдиного обліку. 

Це далеко не повний список порушень виборчого законодавства у другому турі, біля дільниць також фіксували наявність агітаторів за Чайку, що категорично заборонено. 

У другому турі з 20% відривом переміг чинний міський голова Олександр Сєнкевич

Попри наявність великої кількості порушень та спроб фальсифікації, які були офіційно зафіксовані правоохоронними органами, вплинути на результати виборів одному з кандидатів так і не вдалося. Відповідно до результатів екзит-полу та паралельного підрахунку голосів, що проводив штаб політичної партії “Пропозиція”, другий тур місцевих виборів впевнено та з величезним відривом виграє чинний міський голова Олександр Сєнкевич. За його кандидатуру проголосувало 60,61% виборців, в той же час Владислава Чайку підтримало лише 39,39 % городян. 

Чи проводив штаб Владислава Чайки паралельний підрахунок голосів невідомо, але відповідні дані “Опозиційною платформою – За життя” не оприлюднювалися. При цьому практично відразу після закриття дільниць Владислав Чайка виступив на 112 телеканалі та заявив, що виграв вибори. Відповідно до даних екзит-полу  “Independent researching group”,  Чайка перемагає на виборах з 51,96% голосів. Проте достовірність відповідних даних під питанням, адже  розходження результатів екзит-полів компанії та офіційних даних раніше вже перевищувала 5-7%. В будь-якому разі дуже скоро Центральна виборча комісія оглосить результати волевиявлення  і миколаївці дізнаються, хто офіційно стане міським головою.