Субота, 28 Травня, 2022

Які ще вулиці у Миколаєві можуть змінити назви?

Перші радикальні перейменування вулиць Миколаєва розпочалися одразу після проголошення незалежності України. Тоді свої історичні назви повернули Нікольська (у радянські часи – Рози Люксембург), Спаська (Свердлова), Наваринська (Маяковського). 

Миколаївці добре пам’ятають, як в 2016 році містом прокотилась хвиля декомунізації. Змінювали назви вулиць,скверів і площ. Засідали комісії, які розглядали кожну назву окремо і вирішували, чи підходить вона під закон про декомунізацію. Тоді свої історичні назви повернули себе багато вулиць в центрі Миколаєва. Змінились топоніміка й більш нових районів міста. 

В ті роки миколаївці сприйняли такі різкі зміни неоднозначно. Старше покоління висловлювалось проти перейменування вулиць, пов’язаних з їхніми кумирами. Та й міська влада не робила різких рухів, намагалась, щоб перейменування було “лагідним”. 

24 лютого 2022 року й наступні події знову викликали думки про перейменування міських вулиць. І хоч активні бойові дії ще тривають, а зайвих коштів на перейменування не має, проте, певний процес вже пішов. Зокрема, обговорюється, які ще назви вулиць зміняться після перемоги. Є як сторонники змін, так і ті миколаївці, які їх заперечують. Або ж радять не поспішати, а більш докладно вивчити ситуацію. 

Ми зупинимось на назвах, які в списках на перейменування звучать найчастіше.

Вулиця Московська

Про зміну назви цієї вулиці активісти говорили ще у 2016 році. Вони запропонували змінити назву, пов’язану з столицею ворожої держави на будь-яку. Проте, тоді влада відмовила в цьому. 

З’ясувалося, що назва під дію закону не потрапляє. Вулиця отримала цю назву, бо на той час вела до Московської застави. Тож і змін не очікувалось. 

Все змінилось після 24 лютого 2022 року. У Миколаєві, якій протистояв ворогу, знову заговорили про перейменування вулиць. Першою забажали змінити назву, пов’язану зі столицею держави ворога – Москвою. 

Обговорень  засідань комісій не було. Та й нову назву довго не обирали. Московська повинна стати Маріупольською. Про те, що рішення про перейменування ухвалив міський голова Олександр Сєнкевич, на своїй сторінці у Фейсбуці розповів радник мера Іван Смиренський. Він же й опублікував фото, де тримає табличку з новою назвою вулиці.  

Вулиця Пушкінська

Змінити згодом свою назву може й вулиця Пушкінська. Краєзнавці радять повернути їй першу назву – Бульварна.  Цю назву вона отримала з другої спроби надати вулицям Миколаєва назви. 

Бульварною вона стала тому, що простягнулась від бульвару через Адміральську  аж до Сінної. На ній споруджували свої будинки відомі й заможн миколаївці. Тут отримували земельні ділянки для вищі військові чини або т, хто відзначився в останніх війнах. Збереглися будинки, які й після ста років з моменту будівництва, прикрашають наше місто. 

А от сучасну свою назву вона отримала наприкінці 19-го століття. Влада вирішила перейменувати одну з престижних вулиць Миколаєва у зв’язку з ювілеєм поета Олександра Пушкіна. До 150-річчя загибелі поета у на початку вулиці йому встановили пам’ятник. 

Зараз точаться розмови про присутність російської культури в житті українців.Зазвучало й питання: “А чи потрібен нам Пушкін?”. Рішення чи залишиться ця вулиця Пушкінською, чи поверне свою першу назву, на обговорення міською владою ще не виносилось. Адже, тут постає інше питання, а що робити з пам’ятником? Згадаємо, що миколаївського Пушкіна створив відомий російський скульптор Юрій Мікешин. 

Вулиця Лягіна

Розмірковують  над  перейменуванням вулиць, які названі на честь героїв радянського періоду. 

Згадаємо, що в 2016 році повернули стару назву вулиці Театральній, яка кілька десятиліть побула вулицею Васляєва. Назвали на честь очільника Миколаївської області. Змінили й назву вулиці імені революціонера Чигрина на історичну – вулиця Погранична. Проте, перейменування не торкнулись героїв Великої Вітчизняної війни. 

Тепер, коли розпочато переоцінку цінностей того періоду, можуть змінювати назви  таких вулиць. 

Під перейменування може потрапити вулиця Лягіна. Історична назва цієї вулиці – Різдвяна. До жовтневого перевороту – це була одна з престижних вулиць, де розташовувались адміністративні будівлі і селились заможні містяни. Саме на розі вулиць  Різдвяної й Адміральської розташований художній театр. 

На цій вулиці мешкала родина німців Дукартів. Саме у них в часи окупації Миколаєва німцями оселився розвідник Віктор Лягін. Він очолив місцеве підпілля. Підпільників видав провокатор. Віктора Лягіна, як й інших учасників підпілля заарештували й розстріляли. Розвідник отримав звання Героя Радянського Союзу посмертно. А вулицю Різдвяну перейменували на Лягіна. 

Розмови про перейменування розпочались через те, що Віктор Лягін був не просто розвідником, а й працював на НКВС. 

Вулиця Чкалова 

Є в Миколаєві вулиця, яка носить ім’я льотчика Чкалова. До речі, це не єдина назва, де фігурує це прізвище. На честь льотчика-випробувача  Валерія Чкалова назвали не лише вулицю, а й як не дивно  художній театр. Чому вирішили поєднати військового  театральне мистецтво – вже ніхто не скаже. 

Поступитись своєю назвою заради льотчика була змушена вулиця Рибна. Саме таку назву до 1939 року носила вулиця Чкалова. Свою першу назву вулиця отримала від рибного ринку, з якого брала свій початок. 

На сьогодні – це одна з найдовших вулиць Миколаєва, яка ще й має бульварну частину. Вона починається від вулиці Рюміна, а закінчується біля Миколаївського зоопарку. Фактично вона майже дублює проспект Центральний і є важливою транспортною магістраллю Миколаєва.  Тут крім автомобільного транспорту, прокладені кілька трамвайних маршрутів. 

Повернути вулиці стару назву “Рибна” миколаївські краєзнавці намагались ще в 2016 році. Проте, щось суперечливе закону про декомунізацію в назві Чкалова влада не знайшла. Тепер же все може змінитись. 

Чи варто згодом продовжити перейменоувати вулиці? Відповідь на це питання повинні дати історики і влада.