Неділя, 14 Серпня, 2022

Боролись з сепаратизмом: що значить день 7 квітня 2014 року для миколаївців

“Чи всі пам’ятають, що сьогодні другий день визволення Миколаєва?”, – таке запитання на своїй сторінці у Фейсбук поставив житель міста Юрій Любаров. У коментарях люди одразу відгукнулись відповідями: “Так, пам’ятаємо”. 

Дійсно 7 квітня 2014 року стало для миколаївців другим днем звільнення міста. От лише звільняли його від сепаратистів. Згадаємо, як це було на сайті mykolaiv-yes.

Поява миколаївського майдану й антимайдану, окупація українських територій

2013 рік приніс в Україну Революцію гідності. В Києві прихильники  євроінтеграції нашої країни зібрались на Майдані Незалежності. 

22 листопада Євромайдан зібрався й у Миколаєві. Активісти обрали для себе перехрестя вулиці Соборної, тоді ще з назвою Радянська і Інгульского узвозу. Був знесений пам’ятник вождю пролетаріату володимиру Леніну. 

На противагу Євромайдану в нашому місті виник а антимайдан. Як і в столиці у його складі були так звані “тітушки” і проросійсько налаштовані містяни. Часто серед його учасників звучала російська мова з певним акцентом. Це давало змогу підозрювати, а хто ж дійсно стояв за організацією антимайдану. 

Антимайданівці зайняли меморіал воїнам- ольшанцям. У сквері розташували свої намети. На пам’ятник прилаштували російський триколор. 

Навіть, втеча Віктора Януковича не змусила антимайдан саморозпуститись. Вже згодом стало зрозуміло, що у нього є ще одне завдання. 

7 квітня 2014 року – до Миколаєва не пустили “руський мир”

На початку березня 2014 року росія окупувала Крим і майже одразу приєднала його, як власну територію. Далі окупували частину Донецької і Луганської областей. В росії почали реалізацію проєкту “Новоросія”, до складу якої повинна була входити й Миколаївщина. 

1 березня проросійські активісти провели мітинг на підтримку створення Новоросії. У відповідь Миколаївський окружний суд заборонив антимайданівцям проведення таких акцій, а тим більш референдумів. Проте, 16 березня майже 600 активістів провели так званий “референдум” у трьох областях: Одеській, Миколаївській і Херсонській. Питання було одне – відокремлення цих територій від України. 

План провалився саме 7 квітня 2014 року. Цього дня антимайданівці зважились на штурм Миколаївської обласної державної адміністрації. Це поставило крапку в існуванні сепаратиського наметового містечка.

Миколаївські патріоти просто змели його і не допустили проникнення сепаратистів до будівлі облдержадміністрації. На допомогу миколаївським активістам стала й міліція. Міліціонери утворили живий ланцюг, який перекрив сепаратистам вхід до ОДА. 

Так фактично не почавшись, у Миколаєві завершилась “руська весна”. 

Щороку миколаївці вшановують цей день, не лише як свято Благовіщення.  7 квітня 2015 року розпорядженням тодішнього голови Миколаївської ОДА Вадима Мерікова цей день відзначається, як День боротьби з сепаратизмом.

 На жаль, за 8 років цей день трохи призабувся. Вшанувати миколаївців, які не допустили “руський мир” до нашого міста збиралось не багато людей.  

Масштабне вторгнення росії може змусити згадати події восьмирічної давнини і подякувати, що всі ці роки ми жили спокійно. 

.