П’ятниця, 27 Травня, 2022

Палили браковані бюлетені, рвали та псували дійсні, голосували в протигазі: як пройшли вибори на Миколаївщині

Вчора, 25 жовтня, в Україні відбулися місцеві вибори. В історію вони увійдуть, як волевиявлення з найнижчою явкою виборців з моменту проголошення незалежності. Центральна виборча комісія вже оприлюднила явку у всіх областях  і Миколаївщина виявилася першою, але з кінця. В області проголосувало трохи більше 30% всіх виборців. Найкращий результат продемонстрували мешканці Тернопільщини. Тут на вибори прийшло майже 45% виборців, пише сайт mykolaiv-yes.com.ua.

Чому на Миколаївщині зафіксовано таку низьку явку на вибори

Однією з причин низької явки виборців у Миколаєві політичні експерти називають карантин та перехід області у “червону” зону з 26 жовтня. Відповідно до всіх вимог, на виборчі дільниці допускали одночасно обмежену кількість людей, інші повинні були чекати надворі. Деякі люди, трохи постоявши, не захотіли витрачати свого часу та покидали виборчу дільницю так і не проголосувавши. Левова частина представників старшого покоління, які з усією відповідальністю ставились до виборів, цього разу їх проігнорували, побоюючись небезпеки підхопити небезпечний вірус у місці великого скупчення людей. 

Другим фактором, який негативно вплинув та явку, є розчарування виборців у місцевих та всеукраїнських політиках, які роками демонстрували свою байдужість та некомпетентність до людей, які за них проголосували. Через відсутність графи “Проти всіх”, вони або не ходять на вибори взагалі, або псують бюлетені. 

Які порушення найчастіше фіксували на виборчих дільницях

Вже традиційно, жодні вибори в Україні не проходять без численних порушень. Цього разу на Миколаївщині найчастіше з дільниць незаконно виганяли спостерігачів, на ДВК 480764 голова комісії просто зникла під час вскриття урн з бюлетенями. Зважаючи на карантин, на всіх дільницях повинні були організувати окремі кабінки та урни для голосування для людей з ознаками ГРВІ, але цю вимогу було виконано далеко не всюди. На ДВК 480913 урни для голосування опломбували просто скотчем

Найгрубші порушення було зафіксовано на Первомайській виборчій дільниці. Комісія просто знищила шляхом спалення браковану пачку бюлетенів для виборів мера та матрицю для друку. З невідомих причин, остання більше тижня зберігалася у Первомайську. 

“Щойно Первомайська територіальна виборча комісія знищила (вважаю що протизаконно), шляхом спалення, знайдену у кімнаті схову пачку бюлетенів для голосування на міського голову з позначкою “Брак”.  Аналогічно, в полум’я пішла друкарська форма (матриця) для друку бюлетенів на виборах міського голови, яка чомусь цілий тиждень пробула в Первомайську”, – заявив Дмитро Медведчук. Зауважимо, що браковані бюлетені, а також форма для друку повинні були бути передані та знищені безпосередньо поліграфічним комбінатом, який їх і виготовляв. 

У штабі політичної партії “Пропозиція” взагалі повідомили, що на дільниці №480769 декілька годин замість членів комісії працювала підставна особа. Вона заявила, що прийшла їм на підміну, а тим часом псувала бюлетені, вказуючи в них невірні дані. На місце подій викликали поліцію, правоохоронці склали відповідний протокол про порушення. 

На дільниці №480856 також зафіксували порушення. Вона знаходиться у приміщенні школи №45 і поруч з нею неодноразово фіксували автобуси, що здійснювали підвіз виборців. На місце подій також викликали правоохоронців. 

Також на багатьох дільницях були помічені люди, які роздавали виборцям вказівки, як голосувати. Деякі робили це, щоб допомогти іншим розібратися у складних бюлетенях, а інші, щоб вказати на “правильну” кандидатуру або партію. 

Миколаївці приходили на виборчі дільниці в протигазі, малювали на бюлетенях фалоси та лайку

Крім того, що левова частина городян просто проігнорувала вибори, миколаївці всіляко демонстрували, що не вважають більшість кандидатів гідними балотуватися. Так на численних бюлетенях виборці залишали свої послання: 

  • у графі політичних партій “Опозиційна платформа – За життя” та “Миколаївці” городяни писали “Сепари”; 
  • “Партії Шарія” наказали забиратися “Геть з країни!”; 
  • на бюлетенях малювали фалоси та вказували напрямок, куди потрібно відправитись кандидатам, лаялись; 
  • цитували гімн України: “Ще не вмерла України, ні слава, ні воля!”.

Деякі городяни намагались максимально себе убезпечити та приходили на виборчі дільниці у протигазах. При цьому не забували обробляти руки антисептиком. 

За які партії проголосували миколаївці

Нагадаємо, що цього разу до Миколаївської міської ради балотувалося відразу 666 кандидатів у депутати від 14 політичних партій. П’ять з них очолюють ще й кандидати в мери міста: Олександр Сєнкевич – “Пропозиція”, Юрій Гранатуров –  “За майбутнє”, Тетяна Домбровська – “Слуга Народу”, “Опозиційна платформа – За життя” – Владислав Чайка, Микола Круглов – “Наш край”. В той же час список партії “Миколаївці”, від якої балотується Олександр Садиков, очолює Ігор Дятлов. 

Відповідно до даних паралельного підрахунку голосів, які веде політична партія “Пропозиція”, найбільшу підтримку у міста та більше 27% голосів миколаївці віддали партії “Опозиційна платформа – За життя”. На другому місці партія чинного міського голови Олександра Сєнкевича “Пропозиція” – майже 23,5%. До трійки лідерів також увійшла  “Слуга народу” з результатом у 14,5%. П’ятивідсотковий бар’єр також проходить “Європейська солідарність” на чолі з Оленою Кісельовою – 6,7%, а також “Партія Шарія” – 6%. Ця інформація представлена станом на 11:00 26 жовтня, опрацьовано 80% бюлетенів. 

Шанси набрати бодай 5% голосів виборців все ще мають політична партія “Миколаївці” на чолі з Ігорем Дятловим, а також “За майбутнє”, до її лав у серпні місяці приєднався колишній міський голова Юрій Гранатуров. Партія “Наш Край”, від якої балотується колишній губернатор області часів Януковича Микола Круглов, пок не проходить 5% бар’єр. Так само не мають жодних шансів на перемогу у мерських виборах Микола Круглов, Юрій Гранатуров та Олександр Садиков.